• banner
    TON
    Český ručně ohýbaný dřevěný nábytek

hand-crafted for generations

Ručně vyráběný ohýbaný dřevěný nábytek české firmy TON patří mezi špičku českého nábytkářského řemesla a designu. 

Ohýbání dřeva je pro firmu TON klířem k jeho pevnosti. Krásný a pevný produkt se stává nadčasovým a dědí se z generace na generaci, stejně jako řemeslo, které jej stvořilo. 

Za každým výrobkem firmy TON najdete minimálně 20 párů rukou. Patří šesté generaci sehraných řemeslníků, která vkládá v Bystřici pod Hostýnem dřevo plné syté páry do formy a udává mu nový tvar. Po jeho vyschnutí ho vybrousí, namoří, nalokují, zkompletují, očlouní, zabalí ...

 

Místo

Bukové lesy, pracovitost místních obyvatel a logisticky výhodná poloha přivedly do Bystřice pod Hostýnem vynálezce a obchodníka Michaela Thoneta. V roce 1861 zde se svými syny vybudoval továrnu, dnes nejstarší svého druhu na světě. Ta během historie několikrát změnila vlastnické struktury i název. Poslední a nejdéle užívaný, TON, pochází z roku 1953 a je zkratkou slov továrny na ohýbaný nábytek. Co se však nezměnilo, je kolorit místa, formovaný lidmi a jejich jedinečným přístupem k tomuto řemeslu.

160 let ohýbání dřeva v bystřici pod hostýnem

Místo získává genius loci díky momentům, které se v něm odehrály. Jsme hrdí, že to, ve kterém sídlíme, je sbírá již 160 let. Továrna, založená v Bystřici pod Hostýnem Michaelem Thonetem, funguje nepřetržitě od roku 1861 až dodnes.

Připomínáme si to vždy, když procházíme budovami starého závodu. Cihly, ze kterých byl kdysi postaven, byly a stále jsou svědky událostí, které její směřování výrazně ovlivňují. My píšeme historii tohoto místa dál a zároveň věříme, že zažije ještě minimálně dalších 6 generací, které ji budou posouvat vpřed.

Díky této speciální příležitosti vznikl souhrn příběhů, které odkrývají důležité momenty továrny v publikaci a na webu +- 160 let. Hovoří o tom, jak ohýbané dřevo ohýbalo i lidské životy…